من یک انقلابیم

سیاست، ملال آفرین است...

من یک انقلابیم

سیاست، ملال آفرین است...

وبلاگی شخصی که به ملال این روزها و همیشه ی زندگی ما می پردازد، ملالی که لازم است، تا فراموش نکنیم، فراموش نکنیم که وقتی روح کعبه به کربلا رفت، عده ای ماندند تا سنگ را بپرستند، به دور سنگ بگردند... فراموش نکنیم، بی سیاستی و بی بصیرتی فقط به امام کشی نمی کشاند، به بت پرستی و سنگ پرستی هم می کشاند...

برای بیشتر دانستن از من، "درباره" را بخوانید...

طبقه بندی موضوعی

۱ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

سرگرمی در عصر دن کیشوت، برای این روزهای ما

سه شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۳، ۰۵:۵۳ ق.ظ

به نام خدا


سلام


این روزها دنیای سرگرمی یا به قولی صنعت سرگرمی و به بیان دوستان غرب نشین عالم "entertainment" از  در آمدزا ترین و استراتژیک ترین صنایع جهان به شمار می رود، چه مواردی مثل کنسول های بازی، بازی های کامپیوتری، سرگرمی های گوشی همراه و چه به صورت ورزشهایی که در کنار جنبه ورزشی آن برای ورزشکاران، به عنوان سرگرمی برای عموم مردم مطرح است. بی شک "بازی" و اوقات فراغت از مهم ترین مقوله های زندگی اجتماعی می باشد که از دیر باز همزاد انسان بوده است، اما در اعصار جدید به علت پیشرفت های تکنولوژیک و افزایش سرعت امور، طبیعتا اوقات فراغت بیشتری برای انسان به وجود آمده که در صورت عدم استفاده مفید، می تواند به بزهکاری یا آسیبهای فردی و اجتماعی بسیاری منجر شود. لذا برنامه ریزی منطقی برای اوقات فراغت افراد یک جامعه به ویژه قشر جوان و نوجوان که از یک سو زمان فراغت بیشتری دارند و از سویی دیگر آسیب پذیرتر هستند از مهمترین مقولاتی است که جامعه شناسان و سیاستمداران باید به آن اهتمام ورزند.

امروزه ایجاد سرگرمی هایی که اوقات فراغت را پر کند به یک صنعت تبدیل شده است گاهاً به زمان هایی غیر از اوقات فراغت نیز هم پهلو می زند و برای عده ای به جزئی از امور اصلی زندگی تبدیل شده است. دنیای غرب هم به خوبی، از این موضوع استفاده کرده و با سیاست گذاری های دقیق و حساب شده، سعی در استفاده از اوقات فراغت افراد در راستای اهداف فرهنگی خود دارد و این موضوع چیزی نیست که از چشم هیچ فردی دور مانده باشد. تولید فیلم ها و بازی های هدفمند و کاملا جهت دار فقط گوشه ای از واضح ترین کارهای انجام گرفته در زمینه سرگرمی در دنیای غرب است.

هدف اصلی بنده از این مقدمه ی طولانی تر از متن، آوردن قسمتی از کتاب "دن کیشوت" اثر بزرگ نویسنده اسپانیایی "سروانتس" بود که در سال 1605 برای اولین بار چاپ شده است و نظر جالبی در مورد سرگرمی و آلات سرگرمی دارد، وی در جلد اول کتاب خود اینچنین می گوید که: 

" کشیش گفت: ولی رفیق، من که گفتم  همه این مطالب را برای اوقات بیکاری ما می نویسند و همانگونه که در یک جمهوری سازمان یافته بازی شطرنج و گوی بازی و بیلیارد را برای سرگرمی و امرار وقت کسانی که نمی خواهند یا نمی توانند یا نباید کار کنند مجاز می شمارند همانطور هم اجازه م یدهند که این قبیل کتابها را برای سرگرمی مردم چاپ کنند و بفروشند..."

مشخصاً اشاره سروانتس در این کتاب به مهم ترین سرگرمی های آن زمان است که با هدف اینکه عده ای از مردم را مشغول نگه دارند تا فکر نکنند! توسط حکومت مرکزی ترویج می شده است. نکته جالب آنست که حتی بخشی از کتابهای چاپ شده را نیز جزئی از این مقوله می شمارد که صرفاً جهت سرگرمی چاپ می شده است و هیچ هدف سازنده دیگری را پیگیری نمی کرده است. کتابهایی که این روزها هم در این آشفته بازار نشر، در کشور ما نیز کم پیدا نمی شود و عده ای خواسته یا ناخواسته، به ترویج آن همت گمارده اند...


همین


شاید روزی بنده ی خدا